Matej Štepita
0 Roky jogovej praxe
0 Roky vyučovania jogy

 

Vediem kurzy jogy a jogové semináre obohatené o duševný rozmer od roku 2009. Od roku 2006 sa vzdelávam v smere “Nová jogová vôľa” na seminároch s Heinzom Grillom, ktorý je zakladateľom tohto moderného európskeho smeru jogy. Mojou veľkou túžbou je rozumieť ľudskej duši a napomáhať jej rozvoju a po seminároch s H. Grillom som vždy o krok bližšie k tomuto celoživotnému cieľu. Od januára 2016 pôsobím ako lektor vzdelávania pre učiteľov jogy v smere Nová jogová vôľa na Slovensku. Okrem jogy je mojou druhou profesiou aj vášňou psychológia, pracujem s dospelými, deťmi a mládežou aj s rodinami. Venujem sa aj spájaniu týchto 2 oblastí. Najmä téme duševného rozvoja a podpory duševného zdravia prostredníctvom jogy, ktorá pôsobí vynikajúco preventívne aj terapeuticky voči strachom, úzkostiam a depresiám a podporuje zdravé sebavedomie aj sociálne schopnosti človeka.

Na joge ma oslovujú neustále pohybové aj duševné výzvy, ktoré človeku prináša. Tiež vnímam jogu ako peknú, vzájomne obohacujúcu možnosť kontaktu s ľuďmi, ktorý mám veľmi rád. Fascinuje ma aj múdrosť obsiahnutá v jogovom učení a možnosť stále väčšej osobnej slobody aj zodpovednosti za svoj život, ku ktorej vedie.

Mojim najväčším cieľom je, aby joga podporovala sociálne, vzťahové schopnosti človeka, formovala jeho charakter a inšpirovala ho k uskutočňovaniu morálnych a prosociálnych cieľov v spoločnosti. Inak povedané si prajem, aby joga podporovala v ľuďoch schopnosť lásky, teda schopnosť podporiť rast a rozvoj osôb vo svojom okolí. Oslovuje ma ideál rozpracovaný H. Grillom, že ľudská duša sa môže stať slnečnou, teda vyžarujúcou svetlo poznania a záujmu a teplo citu pre svoje okolie.

Voľný čas (ak nejaký nájdem) rád trávim v prírode, s manželkou Luciou, v rozhovoroch s priateľmi aj ľuďmi vôbec a pri rôznych druhoch športu a pohybu.