Lucia Štepitová

Lucia Klubalová učiteľka jogy a fyzioterapeutka

Vo svojej práci fyzioterapeutky sa stretávam s ľuďmi trpiacimi ťažkosťami pohybového aparátu. Zo skúsenosti môžem povedať, že je dnes skutočne až neuveriteľne vysoký počet ochorení chrbtice a kĺbov. Dá sa povedať že je to jedným z fenoménov doby, v ktorej žijeme.

Ako jogová učiteľka a fyzioterapeutka sa snažím u ľudí prinášať do vzájomnej rovnováhy silu a flexibilitu chrbtice, podporiť jej vlastnú dynamiku, čo pôsobí regeneračne na medzistavcové platničky a nervový systém. Jedným z mojich cieľov je tiež podporiť v ľuďoch prirodzenú radosť z pohybu a cit pre krásu a estetiku, ladný pohyb a krajšie držanie tela. Snažím sa, aby nebol pohyb pre ľudí iba prostriedkom pre získanie lepšieho zdravia, ale aby mali radosť z vlastnej tvorivej schopnosti. Hodiny sa snažím viesť tak, aby  počas cvičenia bolo možné zažiť zdravé duševné cítenia. Napríklad prekročenie vlastných osobných hraníc podporuje duševné pocity radosti a sebavedomia.

Už dlhšiu dobu vidím vo svojom okolí ľudí, ktorí sú mentálne preťažení, sú neustále pod tlakom a veľa duševného priestoru zaberá strach a stres. Človek akoby nemal priestor pre duševnú ľahkosť, voľnosť, šírku, nemá priestor voľne dýchať, je akoby zošnurovaný pod tlakom. To spôsobuje duševnú i fyzickú únavu až vyčerpanie. Veľkou prirodzenou túžbou a potrebou ľudí býva ako reakcia na tento stav tzv. mentálne ,,vypnutie“ a to akoukoľvek formou. Takéto ,,vypnutie“ ale v skutočnosti  problém nerieši, ale poskytuje skôr krátkodobý únik. Ak sa stane pravidelným zvykom, dlhodobo vedie skôr k závislosti od takéhoto mentálneho stavu.

Cieľom na mojich hodinách jogy je preto nahradiť dnes tak častú únavu a vyčerpanie z mentálneho preťaženia nie ,,vypnutím“, ale posilnením duše a životnými silami. Silami, ktoré pramenia zo živého záujmu, obrazného myslenia a predstavivosti počas cvičenia, zdravých duševných cítení, podpornej vzájomnej atmosféry…  – to všetko pri súčasnom vedomom venovaní sa ásanam (jogovými pozíciám).

Vo voľnom čase sa rada vyberiem niekam do prírody, idem plávať, alebo maľujem, či vyrábam niečo, čo poteší niektorú moju blízku osobu. A samozrejme sa venujem ásanam. 🙂